Proiecțiile vor avea loc în 3 locuri din București: Teatrul Apollo111, Cinema Elvira Popescu și ARCUB.

MIERCURI, 1 noiembrie

TEATRUL APOLLO 111

19:30 – Taste of Cement (2017 | 85 min | Germania, Liban, Siria, Qatar, Emiratele Arabe Unite | doc | R: Ziad Kalthoum)
21:00 – Get together

CINEMA ELVIRA POPESCU

21:00 – Crossed Words: Matta-Clark Friends (2014 | 70 min | Chile | doc | R: Matías Cardone)

JOI, 2 noiembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU

17 :00 – Le cœur battant de la ville (selecție de scurtmetraje din cadrul Festivalului de Film Francez 2017)
            – L’amour existe (1961 | 20 min | Franța | R: Maurice Pialat)
            – Villeneuve (2015 | 33 min | Franța | R: Agathe Poche)
            – Toute la mémoire du monde (1956 | 21 min | Franța | R: Alain Resnais)
            – Les dites Cariatides (1984 | 12 min | Franța | R: Agnès Varda)

19:00 – Welcome to Refugeestan (2016 | 69 min | Franța | doc | R: Anne Poiret)
.             
Discuție cu Andreea Ghimpu Lupascu

21:00 – BIG Time (2017 | 90 min | Danemarca | doc | R: Kaspar Astrup Schröder)

VINERI, 3 noiembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU

17:00 – Ultimul Căldărar (2016 | 60 min | România | doc | R: Cosmin Bumbuț, Elena Stancu)
            -  Izabela (2017 | 36 min | Suedia | doc | R: Ylvaa Johansson, Anna-My Novotny)   

19:00 – Dispossession: The Great Social Housing Swindle (2017 | 72 min | Anglia | doc | R: Paul Sng)
.              Discuție cu Bogdan Suditu

21:00 – Crackle of Time – Christoph Schlingensief and his Opera Village in Burkina Faso (2012 | 106 min | Germania | doc | R: Sibylle Dahrendorf)

SÂMBĂTĂ, 4 noiembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU

13:00 – Filme realizate de liceeni în cadrul atelierului Primul meu film documentar coordonat de Asociația Vira

15:00 – Planeta Petrila (2017 | 80 min | România | doc | R: Andrei Dăscălescu)
.              Discuție cu arhitecții Ina Stoian și Irina Iamandescu

17:00 – Avize pentru soare (2017 | 16 min | România | doc | Think Outside the Box)
            – Poteci urbane (2017 | 15 min | România | ficțiune | R: Iulian Stanciu, Lari Gligor)
.              Q&A cu regizorii Iulian Stanciu și Lari Gligor
             – Mereu pe fugă, dar nu și astăzi (2017 | 25 min | România | doc | R: Ioana Grigore)
.              Q&A cu regizorul Ioana Grigore
18:30 – Decernarea premiului UrbanEye

19:00 – Citizen Jane: Battle for the City (2016 | 92 min | USA | doc | R: Matt Tyrnauer)

21:00 –  The Gandhi of Architecture (Uncommon Sense) (2016 | 68 min | India | doc | R: Vineet Radhakrishnan)

ARCUB – proiecțiile proiectului Understanding Design

17:00 – EAMES: The Architect and The Painter (2011 | 85 min | USA | doc | R: Jason Cohn, Bill Jersey)

19:00 – Troublemakers. The Story of Land Art (2015 | 72 min | USA | doc | R: James Crump)
            -  Il Grande Cretto di Gibellina (2015 | 15 min | Italia | doc | R: Petra Noordkamp)
.              Q&A cu regizorul Petra Noordkamp

DUMINICĂ, 5 noiembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU

15:00 – Unfinished Spaces (2011 | 86 min | USA | doc | R: Alysa Nahmias, Benjamin Murray)
.              Discuție cu arh. Irina Tulbure

17:00 – Novgorod Spaceship (2015 | 46 min | USA | doc | R: Andrei Rozen)
.              Q&A cu regizorul Andrei Rozen

18:30 – Istanbul Echoes (2017 | 100 min | Canada, Franța, Turcia | doc | R: Giulia Frati)

ARCUB – proiecțiile proiectului Understanding Design

17:00 – Talking House: Eileen Gray & Jean Badovici (2016 | 46 min | Franța, SUA | doc | R: Elizabeth Lennard)
.             Q&A cu regizorul Elizabeth Lennard
            – Gray Matters (2015 | 76 min | Irlanda, Monaco, USA, Franța, Germany, Anglia | doc | R: Marco Orsini)