The screenings will take place in 3 locations in Bucharest: Apollo111 TheatreElvira Popescu Cinema and ARCUB.

WEDNESDAY, 1 November

APOLLO 111 THEATRE

19:30 – Taste of Cement (2017 | 85 min | Germany, Lebanon, Syria, Qatar, United Arab Emirates | doc | D: Ziad Kalthoum)
21:00 – Opening party

ELVIRA POPESCU CINEMA

21:00 – Crossed Words: Matta-Clark Friends (2014 | 70 min | Chile | doc | D: Matías Cardone)

THURSDAY, 2 November

ELVIRA POPESCU CINEMA

17:00 – Le cœur battant de la ville (a short film selection from the French Film Festival 2017)
            – Love Exists (1961 | 20 min | France | D: Maurice Pialat)
            – Villeneuve (2015 | 33 min | France | D: Agathe Poche)
            – All The Memory Of The World (1956 | 21 min | France | D: Alain Resnais)
            – The Caryatids (1984 | 12 min | France | D: Agnès Varda)

19:00 – Welcome to Refugeestan (2016 | 69 min | France | doc | D: Anne Poiret)
.              Q&A session with Andreea Ghimpu Lupascu

21:00 – BIG Time (2017 | 90 min | Denmark | doc | D: Kaspar Astrup Schröder)

FRIDAY, 3 November

ELVIRA POPESCU CINEMA

17:00 – The Last Kalderash (2016 | 60 min | Romania | doc | D: Cosmin Bumbuț, Elena Stancu)
               Izabela (2017 | 36 min | Sweden | doc | D: Ylvaa Johansson, Anna-My Novotny)   

19:00 – Dispossession: The Great Social Housing Swindle (2017 | 72 min | England | doc | D: Paul Sng)
.              Q&A session with Bogdan Suditu

21:00 – Crackle of Time – Christoph Schlingensief and his Opera Village in Burkina Faso (2012 | 106 min | Germany | doc | D: Sibylle Dahrendorf)

SATURDAY4 November

ELVIRA POPESCU CINEMA

13:00 – Films made by high school students in the “My first documentary film”  workshop, coordinated by Vira Association

15:00 – Petrila Planet (2017 | 80 min | Romania | doc | D: Andrei Dăscălescu)
.            
Q&A session with architects Ina Stoian and Irina Iamandescu

17:00 – Permits for the Sun (2017 | 16 min | Romania | doc | Think Outside the Box)
            – Urban Paths (2017 | 15 min | Romania | fiction | D: Iulian Stanciu, Lari Gligor)
.              Q&A session with directors Iulian Stanciu and Lari Gligor
            – Always on the run, but not toda(2017 | 25 min | Romania | doc | D: Ioana Grigore)
.              Q&A session with director Ioana Grigore
18:30 – UrbanEye Awards Ceremony

19:00 – Citizen Jane: Battle for the City (2016 | 92 min | USA | doc | D: Matt Tyrnauer)

21:00 – The Gandhi of Architecture  (Uncommon Sense) (2016 | 68 min | India | doc | D: Vineet Radhakrishnan)

ARCUB – Understanding Design

17:00 – EAMES: The Architect and The Painter (2011 | 85 min | USA | doc | D: Jason Cohn, Bill Jersey)

19:00 – Troublemakers. The Story of Land Art (2015 | 72 min | USA | doc | D: James Crump)
            -  Il Grande Cretto di Gibellina (2015 | 15 min | Italia | doc | D: Petra Noordkamp)
.              Q&A session with director Petra Noordkamp

SUNDAY, 5 November

ELVIRA POPESCU CINEMA

15:00 – Unfinished Spaces (2011 | 86 min | USA | doc | D: Alysa Nahmias, Benjamin Murray)
.              Q&A session with architect Irina Tulbure

17:00 – Novgorod Spaceship (2015 | 46 min | USA | doc | D: Andrei Rozen)
.              Q&A session with director Andrei Rozen

18:30 – Istanbul Echoes (2017 | 100 min | Canada, France, Turkey | doc | D: Giulia Frati)

ARCUB – Understanding Design

17:00 – Talking House: Eileen Gray & Jean Badovici (2016 | 46 min | France, SUA | doc | D: Elizabeth Lennard)
.              Q&A session with director Elizabeth Lennard
            – Gray Matters (2015 | 76 min | Ireland, Monaco, USA, France, Germany, England | doc | D: Marco Orsini)