MIERCURI, 16 noiembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU

19.30The Destruction of Memory (2016 |85 min | USA | doc | R: Tim Slade)

JOI, 17 noiembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU

17.15Autopcity (2015 | 72 min | Moldova | doc | R: Ștefan Rusu)
Q&A cu regizorul Ștefan Rusu și Vladimir Us

19.15H2Omx (2013 | 82 min | Mexic | doc | R: José Cohen, Lorenzo Hagerman)
Discuție cu Anton Anton, specialist în hidraulică urbană

21.30A Walnut Tree (2015 | 81 min | Pakistan | doc | R: Ammar Aziz)

VINERI, 18 noiembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU  

15.30 – Filme în competiție
Ia Altitudine(2015 | 25 min | România | doc | R: Olimpiu Vuia)
Giant(2014 | 13 min | Finlanda | doc | R: Salla Tykkä)
White Is the New White(2016 | 25 min | România | doc | R: Mihnea Rareș Hanțiu)
Q&A cu regizorul Mihnea Rareș Hantiu, producătorul Anda Ionescu și Marius Mîndruțău

17.15Lost Rivers (2012 | 72 min | Canada | doc | R: Caroline Bâcle)
Discuții cu Teodor Frolu despre potențialul Dâmboviței în București

19.15Fallen City (2014 | 88 min | China | doc | R: Qi Zhao)
Discuție cu membrii proiectului Alert – Proiecte de conștientizare a riscului seismic în București

21.30Getting Frank Gehry (2015 | 59 min | Australia | doc | R: Sally Aitken)
Amare Gio Ponti(2016| 34 min | Italia | doc | R: Francesca Molteni)

SÂMBĂTĂ, 19 noiembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU

11.00 – Filme în competiție
Matache - Berzei / Buzești (2016 | 84 min | România | doc | R: Dragoș Lumpan)
Q&A cu regizorul Dragoș Lumpan și arhitecții Șerban Sturdza și Ștefan Ghenciulescu

13.15 – Filme în competiție
Blocul(2016 | 61 min | România | doc | R: Maria Șalaru)
Up Stairs(2016 | 15 min | România | doc | R: Alina Ușurelu)
Q&A cu regizorii Maria Șalaru și Alina Ușurelu

15.15The W.I.N.D. House (2015 | 31 min | Olanda | doc | R: A.P. Komen, Karen Murphy)
The Oyler House: Richard Neutra’s Desert Retreat (2012 | 48 min | USA | doc | R: Michael Dorsey)

17.15 – Filme în competiție
The Last Key Holder (2016 | 6 min | Polonia | doc | R: Dorota Mazur)
The Marble Village(2011 | 21 min | Anglia | doc | R: Ioana Dorobanțu)
Iași Memories (2016 | 54 min | Franța | doc | R: Romulus Balazs)
Q&A cu regizorul Romulus Balazs

19: 15 – Decernarea Premiului UrbanEye

CINEMATECA EFORIE

20.00The Infinite Happiness (2015 | 85 min | Franța, Danemarca | doc | R: Ila Bêka, Louise Lemoine)

DUMINICĂ, 20 noiembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU

11.30 – Filme realizate de liceeni în cadrul atelierului Primul meu film documentar
Filme realizate de copii în cadrul atelierului Animăm Orașul

13.15Golescu Crafts (2016 | 22 min| România | doc| R: Alin Iacob)
Q&A cu istoricul de design Mirela Duculescu și arhitecții Ruxandra Sacaliș și Veronica Olariu
Primari pentru zece minute. Parte din Actopolis-Bucureşti-Sud (2016 | 23 min | România | doc | R: Vlad Petri)
Q&A cu regizorul Vlad Petri, Evelin Hust, directorul Institutului Goethe din București și Ștefan Ghenciulescu

15.30Franco’s Promise (2013 | 123 min | Franța, Spania | doc | R: Marc Weymuller)

18.00The Babushkas of Chernobyl (2015 | 50 min | USA | doc | R: Holly Morris)

CINEMATECA EFORIE

20.00Watermark (2013 | 93 min | Canada | doc | R: Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky)